Türkiye’nin en önemli moda etkinliği olan Mercedes Benz Fashion Week İstanbul  Zorlu Center’da geçtiğimiz hafta gerçekleşti. Her günü ayrı keyifli geçen moda haftasında bir çok Türk tasarımcının Sonbahar-Kış 2016 koleksiyonlarını izleme şansı bulduk. Hepsi birbirinden değerli tabii ki. Ancak benim bu sezon koleksiyonlarına dayanarak bir kaç favorim var. Bunlardan biri de daha çok genç olan Bashaques markasının kurucusu Başak Cankeş‘in ‘Giyilebilir Sanat Koleksiyonu’ oldu. Bu koleksiyonda el dokuması ve el boyaması parçalar bulunuyor. Tamamı el işçiliği olan, seri üretime girmeyecek bu eşsiz kıyafetlerin satışı ise sadece Bashaques galeri ve bashaques.com üzerinden gerçekleşecek.

18 Mart Cuma günü, Özlem Erkan defilesinden hemen sonra Mini Runway alanında izlediğim defilede her bir parçaya ayrı bayıldım desem abartmış olmam. Benim tarzıma çok uyan, rengarenk parçalar gerçekten bir sanat eseriydi. Daha 28 yaşında olan Başak’ın asıl yeteneği desen ve illüstrasyon. Bu yetenekleri sayesinde Türkiye’de Arzu Kaprol ve Yıldırım Mayruk gibi isimlerle çalışma şansı bulmuş. Sonrasında Bashaques markası altında kendi ürünlerini tasarlayıp Alaçatı’da kendi mağazasını açmış. Eski koleksiyonuna da göz gezdirmek için Bashaques web sitesine bir bakın derim.

Bashaques MBFW2
Mercedes Benz Moda Haftası İstanbul / Sonbahar Kış 2016 

Defile Görselleri, Vogue | Tasarım, Özge Arın

 

Defilede ayrıca bir instagram videosu da çektim.

Ama benim size tavsiyem bu ürünleri canlı canlı yakından görmeniz. Her bir kıyafet ayrı bir sanat. Defile süresince bir kaç kez alkış almış ve çok fazla kişinin beğenisini toplamıştır.

Bashaques MBFW3

Ayakkabılarını da çok beğendim. En yakın zamanda benim olmasını hedeflediğim sevgili ayakkabı ise bu 🙂

Bashaques Ayakkabı
Fotoğraf, Özge Arın

Bu göz doyuran tasarımlar, desenlerle daha da etkili hale gelmiş. Bazı tasarımların sırt detayları o kadar güzeldi ki bunları da sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bashaques Sırt Detay

**Bashaques Sırt Detay2

**Bashaques Sırt Detay3

**Bashaques Sırt Detay4

**Bashaques Sırt Detay5

**Bashaques Sırt Detay6

Fotoğraflar, Özge Arın

Bu tasarımlar moda haftasına damgasını vurdu diyebilirim. Başak Cankeş’i gönülden tebrik ediyorum 🙂

**

*

YORUM YAPIN

Please enter your comment!
Please enter your name here